e-Fatura ile 1.5 Milyar TL Tasarruf

17 bin ihracatçı firmanın e-fatura kullanması 1.5 milyar liralık tasarruf sağladı.

Firmaları maliyet ve kırtasiye yükünden kurtaran 2010 yılından bu yana uygulanan ve 2014 yılında zorunlu hale gelen e-fatura uygulaması, 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren e-fatura uygulamasına kayıtlı olan ihracatçı firmalar için ihracat ve yolcu beraberi eşya ihracı işlemlerini de kapsar hale geldi.

Türkiye ihracatının yüzde 80’ini yapan 17 bin ihracatçı firma 1 Temmuz 2017 tarihi itibariyle ihracatta da e-fatura düzenlemeye başladı. İç piyasada 2014 yılından beri zorunlu olarak uygulanan e-fatura ile Türkiye 1.5 milyar TL tasarruf sağladı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Denetim Kurulu Üyesi ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Bülent Aymen de, bakanlığın bulduğu formülle sorunun aşıldığını söyledi. E-faturanın yeni geçilen bir sistem olduğunu ve bu nedenle bazı sıkıntıların yaşanabildiğini belirten Aymen, “Kağıttan e-sisteme yeni geçiliyor. Böyle aksaklıklar olabiliyor ama önceki gün de ihracat yapıldı ve firmalar bulunan formülle sorun yaşamadı. Şu anda da ihracat sürüyor. Eğer ürünlerin ihraç edilmesi sürecinde aksaklık olsaydı, bozulabilir gıda ürünlerinden kaynaklı bir sıkıntı doğabilirdi. Ama önceki gün gıda ürünleri de gereken zamanda ihraç edildi” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Ege İhracatçı Birlikleri işbirliğinde İzmir’de düzenlenen 'e-fatura Bilgilendirme Toplantısı'nda konuşan Gelir İdaresi Başkanlığı Gelir İdaresi Grup Başkanı Abdullah Kiraz, firmaları e-fatura yanında zaman kaybetmeden e-Arşiv’e geçmeye davet etti.

Kiraz, “Sadece bir mahkeme talep ettiğinde kamyonla belge götürüyorduk. Şimdi flash disk ile her şeyi hallediyoruz. Maliye Bakanlığı olarak e-tebligata dahil olan işletmelere tebligatlarımızı e-posta ile yapıyoruz. E-irsaliyenin teknik altyapısı bitti. E-serbest meslek makbuzuna başlıyoruz. İhracata e-fatura geliyor. Tüm ihracatçılar için değil. Sisteme kayıt olanlar için yaptık. Bütün e-dönüşüm uygulamaları bizim için önemli. İki bilgisayar arasına fatura gönderme dönemine geçtik” diye konuştu.

CNN Türk

Leave a comment

Comments

  • No comments found