İhracatta E-Fatura zorunluluğu 1 Temmuz'da!

İhracat işlemlerinde yılbaşında ertelenen e-Fatura ve e-İrsaliye zorunluluğu 1 Temmuz'da başlıyor.

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Genel Sekreterliği'nin, 1 Temmuz'dan itibaren ihracatta kağıt evrak dönemini sona erdirecek e-Fatura ve e-irsaliye uygulamalarını ihracatçı firmalara tanıtmak amacıyla düzenlediği bilgilendirme seminerinde Gelir İdaresi Başkanlığı e-Defter ve Belge Yönetimi Müdürü Şahin Engin Uysal ve UİB Genel Serkreter Yardımcısı Özcan Kolbaşı açıklamalarda bulundular.

UİB Genel Serkreter Yardımcısı Özcan Kolbaşı ücretsiz seminerlerin ihracatçıları bilgilendirmeyi hedeflediğini anlatırken, Gelir İdaresi Başkanlığı e-Defter ve Belge Yönetimi Müdürü Şahin Engin Uysal zorunlu hale gelecek olan e-Fatura ve e-İrsaliye uygulamaları hakkına geniş açıklamalar yaptı.

Uysal'ın verdiği bilgiye göre, 1 Temmuz'dan itibaren artık basılı kağıt evrak kullanılmayacak. Bununla bir yandan yüzbinlerce kağıtlık ağaç kesimden kurtulurken, devlet özellikle kayıtdışı işlemleri takipte avantajlı hale gelecek. Piyasada temel, ticari ve ihracat işlemlerinin tamamında e-fatura, e-irsaliye ve e-defter uygulanması zorunlu hale gelecek."

Leave a comment

Comments

  • No comments found