İhracatta ‘e-fatura’ya bakan çözümü

İhracat faturasında ilk günlerde bilgi işlem kaynaklı yaşanan sorun, bulunan çözümle krize dönüşmeden aşıldı.

E-fatura sistemindeki sıkıntı nedeniyle ihracatçılar sorun yaşamaya başlayınca, devreye Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci girdi. Tüfenkci’nin talimatıyla kağıtla işlem kabul edilmeye başlandı ve 16 bin ihracatçının yaşadığı sorun aşıldı. Gümrük kapılarında e-faturaya geçiş süreciyle ilgili olarak yaşanan aksaklık önceki gün etkisini gösterdi. Sorunun hem Maliye Bakanlığı, hem de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nı ilgilendiren e-faturayla ilgisi olduğu belirlenince, bilgi işlem merkezi devreye girdi. Ancak bu süreçte, ihracatın aksamaması için de formül arayışı başladı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci ise, “İhracat işlemleri 2 saati geçen firmaların işlemlerini eskisi gibi kabul edin, kağıt ortamında belgelerini alın” talimatı verdi. Bu talimat üzerinden tekrar başlayan ihracat gece boyu sürdü.

Bakanlık yetkililerinin verdiği bilgiye göre, gece boyunca süren çalışmalar sonucunda dün sabah saatlerinde de sistem büyük ölçüde açıldı. İlk aşamada yavaş olarak başlayan sistemin daha sonrasında hızlandığı ifade ediliyor. Sistemin açılması nedeniyle, “kağıt üzerinden işlem kabul edilmesi” uygulamasına da son verildi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Denetim Kurulu Üyesi ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Bülent Aymen de, bakanlığın bulduğu formülle sorunun aşıldığını söyledi. E-faturanın yeni geçilen bir sistem olduğunu ve bu nedenle bazı sıkıntıların yaşanabildiğini belirten Aymen, “Kağıttan e-sisteme yeni geçiliyor. Böyle aksaklıklar olabiliyor ama önceki gün de ihracat yapıldı ve firmalar bulunan formülle sorun yaşamadı. Şu anda da ihracat sürüyor. Eğer ürünlerin ihraç edilmesi sürecinde aksaklık olsaydı, bozulabilir gıda ürünlerinden kaynaklı bir sıkıntı doğabilirdi. Ama önceki gün gıda ürünleri de gereken zamanda ihraç edildi” dedi.

Leave a comment

Comments

  • No comments found